Kurban Bayramı Arefe günü

hangi ibadetler yapılmalı?

     Üst üste gelen bereketli ayların mutluluğunu ve huzurunu yaşarken bir yandan kurban bayramı da yaklaşıyor kalbimize gülümseyerek. Evet yaklaşıyor fakat burada önemli olan şey onu nasıl karşılayacağımızdır. Gelecek ve boynu bükük geri mi dönecek ya da geldiğini görüp, bilip ve arkamızı mı döneceğiz? İşte bütün bunlar yani onu nasıl karşılayacağımız aslında imanımızın hem rengini hem de giydiği libasını ifşa edecektir.

     

     Bilindiği üzere bayramın bir önceki gününe arefe denir. Ve arefe günü aslında gerçek bayrama ermenin en güzel bahanesidir. Gerçek bayram derken aslında anlatacak çok şey var ama kısa bir şekilde özetlemek gerekirse "Allah'ın kullarını affetmesi, merhamet etmesi ve şefkatle muamele etmesi, kuluna bahşedeceği ve yaşatacağı en güzel bayramdır." 

Peki Allah'ın rızasını kazanacağımız bir bayrama ermenin sırrı nedir?

Bu konuda da başvuracağımız en güzel adres şephesiz Peygamber Efendimiz(s.a.v)'dir. Kurban Bayramı arefe günü hangi ibadetler yapmamız gerektiğini en güzel şekilde bize şu hadisiyle açıklamıştır;

  • Arefe günü tutulacak oruç, bin günlük nafile oruca bedeldir. (Tergib ve terhib trc, 2/460)

  • Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah'tan ümit ediyorum. (tirmizi, savm,46(749); ibnMace, siyam 40

Evet o gün yapılacak en güzel ibadet şüphesiz oruç tutmaktır. Tabi ki sadece oruç tutmakla yetinmemelidir. Mesela arefe gününde 1000 ihlas suresi okunabilir. Aynı zamanda Efendimiz'e Salavat getirilebilir. Namaz kılmayan varsa o gün karar verip ve aynı zamanda Allah'a tövbe edip namaz kılmaya başlamalı. Yapılacak bir diğer ibadet ise Kuran-ı Kerim okumak. Sadaka vermek de yapılacak en güzel ibadetlerden olur. Kısacası hayatımızda neyi eksik gördüysek(Allah'a karşı olan kulluğumuz konusunda) o eksiğimizi tamamlamak adına Allah'a tövbe edip O'nun razı olacağı bir kul olarak hayatımıza çeki düzen vermeli ve her şeye yeniden başlamalı. Zannımca bu bereketli günde yapılacak en güzel ibadet, dua ve salavat getirmek olacaktır. 

Kısacası Arefe gününde ne yapmalı sorusuna benim vereceğim cevabım ve naçizane programım şu şekilde olacak:

  • Oruç tutmak

  • 1000 ihlas

  • 1000 istiğfar

  • 1000 salavat

  • 1 Yasin-i Şerif

  • 1 Fetih Suresi

Hepiniz Allah'a emanet olunuz

Allah sizi sevsin.

Bayramınız Mübarek Olsun

©2023 by islamufku